Як виграти переговори та зберегти стосунки?
🧐 Чому він такий важливий? Давайте розберемося.
Концепція емоційного інтелекту набула широкого резонансу в 1995 році, коли професор Даніель Гоулман опублікував книгу з однойменною назвою.
⭐️ Емоційний інтелект (ЕІ) – це можливість розпізнавати, розуміти і керувати власними та чужими емоціями. Він допомагає нам у сфері ефективної комунікації, управління стресом та вирішення конфліктів.
Дзеркально раціональному інтелекту, ЕІ розвивається у ранньому та середньому дитинстві та закінчує формуватися у підлітковому віці.
Наприклад, італійський психолог і письменник Антоніо Менегетті був переконаний, що до 7 років "біологічний код" дитини вже повністю сформований. Інші фахівці дають дещо більший люфт для розвитку, стверджуючи, що раціональний та емоційний кістяк формується до 12-14 років. Далі можливий лише незначний апгрейд та «косметика».
Тобто з великою ймовірністю зараз, коли ви читаєте цю замітку, кістяк вашої особистості вже «зацементований».
Але це не означає, що ви не можете покращити свої навички!
Раціональний інтелект у людському суспільстві прийнято розвивати усвідомлено, причому з раннього дитинства (згадайте свої іграшки на кшталт пірамідки чи сортера, що ставлять найпростіші логічні завдання). У той час як емоційний інтелект розвивається стихійно і є результатом наших суб'єкт-суб'єктних комунікацій.
Втім, сьогодні серед молодих батьків дедалі більше популяризуються підходи у вихованні, які цілеспрямовано розвивають ЕІ дитини. Наприклад, коли батько каже дитині: «Чому ти плачеш? Скажи мені, що відчуваєш? Тобі сумно? Чому тобі сумно?" - він допомагає розвивати одну із основних навичок емоційного інтелекту, яка полягає у здатності розпізнавати свої емоції.
У той же час, коли батько «одягає» на дитину архаїчні постулати, на кшталт: «Не плач! Хлопчики не плачуть» - він тим самим суттєво гальмує емоційний розвиток останнього...
Емоційний інтелект, будучи відносно новим поняттям у науці, викликає багато протиріч та питань. Важко сказати, має він задану природою планку чи практично безмежний у розвитку для кожної людини.
👉 Спираючись на наш досвід, ми можемо стверджувати лише одне – навіть у зрілому віці ви здатні та маєте розвивати свій ЕІ. Це підвищить вашу результативність у багатьох сферах життя. У тому числі у переговорах. Правильно визначати емоції опонента, прогнозувати його реакцію на ваші аргументи та пропозиції, керувати цією реакцією – мала частина того, що дозволяє розвинений емоційний інтелект.
✅ Як розвивати свій ЕІ?
Почніть із книги Д. Гоулмана «Емоційний інтелект». Хоча вона багата на дані про дослідження, і в деяких моментах може здатися нудною, вона дасть вам досить глибоке розуміння важливості ЕІ в нашому житті.
Сьогодні на цю тему видано багато прикладної літератури, на просторах інтернету можна знайти безліч тренінгів і курсів різного ступеня корисності.
Яке джерело інформації ви не обрали - ми всіма руками за!
З повагою, Ігор та Олена Сокуренко